Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)ZOMBIE
w pytaniach i odpowiedziach

Paranoid Android

Historia zombie, czyli "nieumarłych" wywodzi się z wysp Haiti. Związana jest z miejscową religią VooDoo, a raczej z lokalną legendą, zgodnie z którą człowiek który narazi się szamanowi, zostanie przez niego przeklęty, stając się po śmierci jego niewolnikiem. Dzieje się tak dzięki magii czarownika oraz jego kontaktom ze złymi bóstwami pochodzącymi z poza świata żywych. Ofiara przemieniona już zombie, kilka dni po zgonie, opuszcza grób, by wraz ze swoim panem, poświęcić się służbie ciemności. Dla przywróconych do życia nie ma już żadnej nadziei na normalność; nie myślą, a ich wola jest ograniczona do wykonywania rozkazów - są jakby w stanie śpiączki. Nie tym jednak rodzajem "ożywieńców" pragnę się zająć w tym artykule. Interesuje mnie raczej przybliżenie fenomenu hollywoodzkich żywych trupów, tak często goszczących na ekranach kin całego świata. Wciąż żywych i pomimo upływu lat, ciągle chętnie straszących nas w nowych filmowych odsłonach.


Skąd biorą się ZOMBIE ?

W każdym filmie z nimi w roli głównej dzieje się to inaczej. Jest jednak kilka elementów towarzyszących ich narodzinom, wspólnych dla wielu produkcji i pojawiających się znacznie częściej niż inne tworząc wiarygodne źródło ich pochodzenia np:

- Katastrofy pochodzenia pozaziemskiego - jak miało to miejsce w "Night Of The Living Dead". Po katastrofie nieznanego satelity na ziemi, w miejscowych mediach zaczynają pojawiać się doniesienia o umarłych powstających z grobów.

- Eksperymenty szalonych naukowców- scenariusz taki pojawił się w "Revenge Of The Zombie". W obrazie tym szalony naukowiec pragnie stworzyć armie zombie, aby umożliwić Nazistom zwycięstwo w wojnie. Lecz, jak to zwykle bywa, śmiertelna broń zamiast siać zniszczenie wśród Aliantów, obraca się przeciw niewinnym ludziom z miasteczka znajdującego się w pobliżu posiadłości doktora.

- Wojskowe pomyłki- częsty motyw toksycznych substancji chemicznych i gazów, po których spokojni na co dzień ludzie zmieniają się w krwiożercze martwe bestie. Na takim pomyśle bazują produkcje min. "28 dni później" czy "Powrót żywych trupów".

Czym są ZOMBIE ?

Odpowiedz na to pytanie jest wręcz oczywista i na pewno żadnemu fanowi horroru nie sprawiłaby problemów. Zombie - żywy trup - jest istotą wcześniej żywą, teraz martwą, ale wykazującą pewne cechy życia ludzkiego lub może raczej reagującą - nazwijmy to - niby w ludzki sposób. Celem jego istnienia jest zaspokajanie nieustannego głodu mięsa i co się z tym ściśle wiąże zabijania. Tak jednostronnie umotywowany osobnik jest już gotowy aby wyruszyć na poszukiwanie ofiar. Zombie nie czuje bólu, strachu, ani litości, nie ma też żadnych skrupułów, nie ma więc co liczyć na przebaczenie z jego strony. Wyposażony i umotywowany staje się prawie doskonałym mordercą.
Warto by przy okazji zaznaczyć, iż kino zna przypadki takich przemian zachodzące w świecie zwierząt, np.: "Resident Evil" i "Pet Semetary". Są to animal-zombie, które w przeciwieństwie do swoich ludzkich odpowiedników, potrafią być zwinne, szybkie i sprytne, co w znacznym stopniu podnosi ich skuteczność w atakach na cywili.

Jak rozpoznać ZOMBIE ?

Hollywood stworzyło swoisty kult wokół zachowania się nie umarłych, przypisując im szereg cech, po których możemy ich rozpoznać takich jak np.:

- Kołysanie
- Mechaniczne ruchy
- Szklany nie ukierunkowany wzrok
- Nosowy głos (pomrukiwanie lub jęczenie)

Często także jako, że najczęściej umarli wychodzą z grobów, ich ubrania są wybrudzone błotem i podarte, a ciała zgniłe i śmierdzące.

Sposoby walki z nieumarłymi?
Czyli jak z powrotem posłać trupo do grobu.

Nie jest to prosta sprawa, ale też nie niemożliwa, a sposobów walki z zombie jest zapewne tyle, ile samych o nich filmów. Ja jednak z braku miejsca i czasu zajmę się tylko tymi najczęściej pojawiającymi się w kinie grozy. Należą do nich min:

- Ucieczka - szybki bieg może często uratować bohaterowi skórę. Wybawieniem w tym sposobie jest posiadanie środka transportu: samochodu, motocykla bądź roweru. Lecz zważywszy, że trupy z reguły nie biegają, a raczej za nami powłóczą, śmiało możemy uciec im na piechotę, szybko idąc- co zdarza się w większości znanych mi filmów.

- Ogień - taktyka dobra, powszechnie znana i wykorzystywana wielokrotnie. Obserwujemy ją, mi.n w: "Dawn Of the Dead", "Burial Graund", czy "Zombie Island Massacre". Stosować ją można jednak tylko do odstraszania napastliwych potworów nie zaś do ich zwalczania.

- Ćwiartowanie - sposobem tym możemy jedynie spowolnić przeciwnika. Ciało po rozczłonkowaniu porusza się nadal, a ponadto każda jego część z osobna żądna jest krwi.

- Strzał z broni palnej w głowę - przestrzelenie mózgu napastnika jest jedynym skutecznym sposobem pokonania go i odesłania z powrotem do grobu. Motyw znany, pojawiający się chyba w każdym filmie o zombie jaki powstał.

Podsumowanie

Tak oto doszliśmy do końca. Mam nadzieję, że temat chociaż przynajmniej w jakimś stopniu został przeze mnie wyczerpany. Celem moim nie było stworzenie kompendium wiedzy o żywych trupach, ale udzielenie kilku znaczących odpowiedzi na pytania, które kiedyś ja sam sobie zadawałem.

Zachęcam gorąco do sięgania po filmy o tematyce zombie. Wybór na rynku mamy przeogromny, zaczynając od typowych gore jak "Martwi nienawidzą żywych", czy "Zombie Holocaust" poprzez survival-horror "Resident Evil" na komediach kończąc "Zła Rączka", "Bad Taste", "Martwica mózgu". Tak więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.


Na forum: Podyskutuj o tym artykule


HO, Publicystyka - ZOMBIE <br/> w pytaniach i odpowiedziach
HO, Publicystyka - ZOMBIE <br/> w pytaniach i odpowiedziach
HO, Publicystyka - ZOMBIE <br/> w pytaniach i odpowiedziach
HO, Publicystyka - ZOMBIE <br/> w pytaniach i odpowiedziach
HO, Publicystyka - ZOMBIE <br/> w pytaniach i odpowiedziach
HO, Publicystyka - ZOMBIE <br/> w pytaniach i odpowiedziach
HO, Publicystyka - ZOMBIE <br/> w pytaniach i odpowiedziach

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -