Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Lovecraft - twórczość i ekranizacje

Sabbath

HOWARD PHILIPS LOVECRAFT był samotnikiem, większość swego życia spędził w starym domu rodzinnym Providence. Żył we własnym świecie, zaludnionym przez fantastyczne i wszechmocne istoty. Pisał właściwie dla siebie, by w ten spokój zaspokoić swą wewnętrzną potrzebę przenoszenia swych obrazów na papier. Urodził się 20 sierpnia 1890 roku. Jego ojciec, zainteresowany był bardziej butelką niż wychowaniem jedynaka, z kolei matka wykazywała nadopiekuńczość. W obawie o zdrowie syna, nie pozwalała mu wychodzić z domu i bawić się z rówiesnikami. Howard nie chodzil także do szkoły, a większość swego czasu spędzał w ogromnej bibliotece domowej czytając wszystko co mu wpadło w ręce. Dzięki temu posiadał ogromną wiedzę i znał kilka języków. Wreszcie zaczął pisać do miejsowej gazety jednak najlepsze opowieści m.in. o wampirach, duchach i wilkołakach, zostawiał wyłącznie dla siebie. Lovecraft tylko raz w życiu opuścił rodzinne Providence. W 1924 roku wyjechał do Nowego Jorku gdzie poznał Sonię Greene, która po kilku tygodniach została jego żoną. Nowy Jork był jednak dla Howarda miastem pozbawionym tajemniczej atmosfery, a uporządkowane życie małżeńskie zakończyło się po dwóch latach. W 1926 roku Howard porzuca żonę i wraca do Providence, gdzie zaczyna pisać ze zdwojoną siłą m.in. o przybyszach z kosmosu mieszkających na Ziemi w charakterze bogów. Z czasem, pisarz nawiązał kontakt z podobnymi do siebie entuzjastami, wymieniał się opowiadaniami, recenzjonował dzieła itd.


Nieregularny tryb życia doprowadził Lovecrafta do skrajnego wycieńczenia. Kiedy zachorował, lekarze okazali się bezradni. Zmarł 15 marca 1937 roku pozostawiając po sobie kilkadziesiąt opowiadań i małych powieści. Sporą ich liczbę wydali jego przyjaciele w specjalnie stworzonym do tego wydawnictwie "Arkham House". Do najbardziej znanych należą m.in. "The Call of Cthulhu" (Zew Cthulhu), "The Whisperrer in Darkness" (Szepczący w ciemnościach), "At the Mountains of Madness" (W górach szaleństwa), czy "The Shadow of Time" (Cień z poza czasu).

Pierwszym poważniejszym projektem, który powstał na podstawie prozy Lovecrafta był film "Re-animator" Stuarda Gordona, który rok później wyreżyserował także "The Beyond". Twórcy filmów opartych na powieściach Howarda w młodości zaczytywali się w jego prozę, a niektórzy z nich mieszkali niedaleko miejsc, w których żyli bohaterowie powieści. Przedstawione przez niego światy i postacie łatwo było przenieść na ekran jednak wymagało to ogromnego budżetu (zwykle koniecznością było conajmniej 10 mln$ ).

Bibliografia:Filmografia bazująca na prozie HP Lovecrafta:

The Haunted Palace (1963, Roger Corman) - Nawiedzony pałac.
Niejaki Joseph Curwen zostaje żywcem spalony w Arkham. Wiele lat później, jego potomek otrzymuje tam spadek. Postanawia poznać całą prawdę o Arkham i zemścić się na oprawcach...

Die Monster Die (1965, Daniel Haller) - Giń stworze! Giń!
Stephen przyjeżdża do Arkham by odwiedzić swą dziewczynę Susan, nie spodziewał się jednak, że jej ojciec (naukowiec) dokonał właśnie strasznego odkrycia, a swój sekret trzyma w piwnicy. Po pewnym czasie matka Susan zaczyna się przeradzać w potwora...

Crimson Cult / Reincarnation (1968, Vernon Sewell) - Reinkarnacja
Historia Roberta, który w poszukiwaniu swego zaginionego brata poznaje tajniki czarnej magii.

The Dunwich Horror (1970, Daniel Haller) - Horror w Dunwich
Jedna z bardziej niudanych adaptacji związana z księgą Nekronomikon, wierzeniach, zaklęciach itp. Film został bardzo chłodno przyjęty przez miłośników filmów grozy.

Re-Animator (1985, Stuart Gordon)
Historia student medycyny, ktory opracował miksturę pozwalającą przywrócić do życia zmarłych...

From Beyond (1986, Stuart Gordon) - Zza światów
Pewien naukowiec konstruuje w podziemiach swego domu urządzenie, które pozwala zaglądać ludziom w inny wymiar czasu i przestrzeni. Przenosi się w zaświaty jednak zostaje bestialsko zamordowany przez pozaziemskie istoty. O morderstwo posądzono jego asystenta, który swą niewinność chce udowodnić przez powtórzenie eksperymentu.

The Curse (1987, David Kaith) - Klątwa
Niskobudżetowy film opowiadający o niezidentyfikowanym obiekcie latającym, który spada gdzieś w lasach Nowej Anglii wywołując mordercze skłonności u niektórych mieszkańców pobliskiej farmy.

Unnamable (1988, Jean-Paul Oulette).
W 1688 na świat przychodzi Alyda Winthrop. Jej wygląd jest tak ohydny, że ojciec odizolował ją od ludzi i zamknął na strychu. Wiele lat później jacyś studenci z uniwersytetu uwalniają ją z grobowca nie zdając sobie sprawy, że rozpoczyna się masakra, w której będą ginąć jeden po drugim...

Bride Of Re-Animator (1990, Brian Yazna)
Kontynuacja filmu sprzed pięciu lat, która poza pierwotnym pomysłem, ma w sobie niewiele w opowiadania Lovecrafta.

The Resurrected (1992, Dan O'Bannion) - Zmartwychwstanie

The Unnamable II (1993, Jean-Paul Oulette)
Demoniczna i bezimienna kreatura ponownie terroryzuje dzieciaki z collegu.

Beyond The Wall Of Sleep (1993, Barrett J. Leigh)

Necronomicon (1993, Brian Yuzna, Christopher Gans, oraz Shu Kaneko)
Cztery krótkie historie, które stanowią doskonałe odzwierciedlenie tego co interesowało Lovecrafta.

Lurking Fear (1994, Courtney Joyner) - Pełzający strach
Pewne niewielkie miasteczko zostaje zaatakowane przez przerażające stwory. Grupa śmiałków postanawia sprostać zadaniu i pozbyć się tego całego paskudztwa nie z tego świata.

Castle Freak (1995, Stuart Gordon) - Potwór na zamku
Pewien Amerykanin otrzymuje we Włoszech spadek w postaci zamku jednak szybko odkrywa, że w jego nowej posiadłości już ktoś mieszka...

Bleeders (1997, Peter Svatek) - Hemoglobina
Opowieść o losach rodu Van Damm i naukowcu, który na pewnej tajemniczej wypsie postanowił zabawić się w stwórćę dziwnych istot...

The Terrible Old Man (2001, Bob Fugger)

Dagon (2001, Stuart Gordon)
Opowieść o członkach pewnej nadmorskiej wioski, którzy uprawiali kult morskiego boga Dagona

Beyond Re-animator (2003, Brian Yuzna)
W momencie pisania tego artykułu, film dopiero wchodził na ekrany zatem niewiele mogę jeszcze o nim napisać.

Ponadto, powstało także wiele innych filmów jak np. Night Tide (Curtis Harrington) czy In The Mouth Of Madness (John Carpenter), których twórcy nie ukrywają, że ich produkcje bazują na filozofii Lovecrafta.

Na forum: Podyskutuj o tym artykule


HO, Publicystyka - Lovecraft - twórczość i ekranizacje
HO, Publicystyka - Lovecraft - twórczość i ekranizacje
HO, Publicystyka - Lovecraft - twórczość i ekranizacje
HO, Publicystyka - Lovecraft - twórczość i ekranizacje
HO, Publicystyka - Lovecraft - twórczość i ekranizacje

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -