Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Lilith - księżna demonów

Gościnnie A. Kuczkowski

W każdej religii obok sił sprzyjających ludziom występują, antagonistycznie nastawione do tych pierwszych, postaci szkodzące śmiertelnikom, o których obie siły nieustannie toczą zaciekłą walkę. Jedną z takich mrocznych postaci, znanych pierwotnie w tradycji żydowskiej, jest Lilith (słowo to oznacza "nocny potwór", "córka nocy"). Przypuszcza się, że wiara w tego demona pojawiła się w okresie babilońskiej niewoli Narodu Wybranego. Pierwszą wzmiankę na jej temat znaleźć można w "Alfabecie" Ben Siry, ale całość wiadomości o Lilith demonolodzy czerpią z Talmudu i Kabały. Wzmianka o tym demonie pojawia się też w Biblii w kontekście pustoszenia zrujnowanych twierdz Edomitów (Iż 36, 14).


Talmud głosi, że Lilith stworzona została jednocześnie z Adamem, z którym była połączona plecami. Bóg nie mogąc znieść ich ciągłych kłótni i przepychanek w końcu rozłączył ich ciała. Jednak nie zmieniło to sytuacji. Oboje różnili się głównie w sprawie modelu kierowania rodziną. Lilith uznać można za pierwszą kobietę dążącą do supremacji nad własnym potomstwem i mężem. Nie mogąc dojść do porozumienia w tej pierwszorzędnej kwestii Lilith wypowiadając Niewypowiedziane Imię sprawiła, że wyrosły jej skrzydła, dzięki którym uciekła z Raju.

Jak mówi stare porzekadło: "Z kobietą źle, ale bez niej jeszcze gorzej". Po stracie małżonki Adam załamał się. Stwórca chcąc jakoś to naprawić wysłał trzech aniołów żeby namówili krnąbrną kobietę do powrotu na łono rodziny. Lilith jednak nie zgodziła się nawet wówczas, gdy usłyszała, że w razie odmowy Bóg wyznaczył jej straszna karę - miała rodzić dużo dzieci, które umrą w niemowlęctwie. Zrozpaczona Lilith chciała rzucić się do morza. Poruszeni aniołowie zgodzili się, aby miała ona w zamian władzę nad nowonarodzonymi dziećmi (nad chłopcami przez osiem, a nad dziewczynkami przez dwadzieścia dni).

Pewnego dnia rozpaczającą Lilith odnalazł demon Samael, który zakochał się w niej. Ona odwzajemniła jego uczucie upewniwszy się o poglądach diabła co do równouprawnienia płci. W dniu ślubu diabeł pokazał jej olbrzymie skarby, które oddano Lilith do dyspozycji. Prócz tego miało jej usługiwać czterysta osiemdziesiąt szwadronów diabelskich. Jednak nie mogło jej to zrekompensować braku dzieci. Stąd Lilith nazywana jest Panią Smutku. Inna tradycja żydowska mówi, że po opuszczeniu Adama Lilith została matką demonów. Z jej związku z Samaelem urodzili się między innymi Asmodeusz i Lewiatan oraz sukkuby.

Para zaczęła spiskować przeciw Bogu. Oboje byli zżerani przez zazdrość. Lilith zazdrościła Ewie, że zajęła jej miejsce przy Adamie. Samael zaś nie mógł pogodzić się z tym, że to Pierwszej Parze zostało przez Boga wyznaczone zadanie zastąpienia zastępów niebieskich po upadku Szatana. Gdy na własne oczy zobaczyli jak Pierwsi Rodzice żyją w Raju postanowili doprowadzić ich do upadku. Pewna tradycja chrześcijańska przypisuje kuszenie Ewy w Raju pod postacią węża nie Szatanowi, a właśnie Lilith. Niektórzy też uważają, że Lilith kusiła Adama, a Szatan Ewę.

Również islam zna postać tej demonicznej kobiety. W Koranie córka Lilith - Zelinda Bez Skazy poślubia Kaina.

Jest ona także olbrzymim zagrożeniem dla młodych mężczyzn. Ze względu na zniewalające piękno i dary intelektu była czczona na całym Bliskim Wschodzie. Jej kult był także modny w Europie Zachodniej w XVII w. - w okresie renesansu pogańskich wierzeń podszytych satanizmem i okultyzmem.

Lilith znalazła sobie także poczesne miejsce w sztuce i literaturze. Przez wieki uważano ją za nigdy nie spełniony ideał kobiecości - wręcz doskonałe połączenie walorów cielesnych z olbrzymim intelektem. Była też chętnie wykorzystywanym przez mizoginistycznych kaznodziejów przykładem na zagrożenia płynące ze strony kobiet.

Miej się na straży przed pięknem jej włosów
I klejnotami, co w dal błyszczą het.
Gdy raz tym spęta któregoś z młokosów,
Już go ze swych objęć nie wypuści wnet.
(Faust I, 4134 - 4137)

Obecnie na tej postaci wzoruje się popkultura w sposobie prezentowania przedstawiania kobiecego wcielenia zła.


Na forum: Podyskutuj o tym artykule


HO, Publicystyka - Lilith - księżna demonów
HO, Publicystyka - Lilith - księżna demonów
HO, Publicystyka - Lilith - księżna demonów

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -