Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)George A.Romero

Nemesis

Ten znany oraz uwielbiany reżyser przyszedł na świat 4 lutego 1940 roku w mieście New York. Już od najmłodszych lat był zainteresowany kinematografią i podobnie jak wielu reżyserów zaczynał swą przygodę z filmem kręcąc krótkometrażowe produkcje kamerą 8mm. Pierwsza krótkometrażowa produkcja młodego Romero, którą nakręcił w wieku 14 lat była "The Man From the Meteor". Podczas produkcji tego filmu doszło do aresztowania młodego filmowca, a wszystko za sprawą, rzuconej z dachu płonącej kukły. Po ukończeniu studiów Amerykanin założył z przyjaciółmi niewielką firmę "Image Ten Productions", która specjalizowała się w produkowaniu reklam. Zarobione pieniądze pozwoliły mu wyprodukować swój największy hit, po którym stał się sławnym i uwielbianym reżyserem. Mowa oczywiście o "Night Of The Living Dead", który powstał w 1968, a budżet wyniósł ok.10.000 dolarów. Ten nakręcony w czarno-białej tonacji film opowiadający o grupie ludzi ukrywających się przed zombie, stał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę i na zawsze zmienił oblicze horrorów. Kolejne filmy Georg'a niestety nie osiągneły sukcesu, a były to: "There's Always Vanilla", "Crazies", "Hungry Wives" oraz "Martin".


W 1978 Amerykanin próbuje odświeżyć tematykę zombie i za sumę 1.5 miliona dolarów, kręci "Dawn Of The Dead". Po raz kolejny film okazał się megahitem, zarobił 40 milionów dolarów i znowu Romero zaczął się pojawiać na pierwszych stronach gazet. Produkcja była kręcona w domu handlowym Monroeville Mall w godzinach wieczornych. Podczas kręcania George poznaje włoskiego mistrza horrorów Dario Argento, który zajął się produkcją, oraz Toma Saviniega genialnego charakteryzatora, dzięki któremu wygląd zombie był zaiste imponujący. Od tego czasu, duet Romero + Savini, współpracował ze sobą znacznie częściej. Po gigantycznym sukcesie "Dawn Of The Dead", reżyser nie musiał się martwić o finanse, gdyż producenci bardzo chętnie zgadzali się na każde warunki Amerykanina. Kolejnym filmem geniusza był wyprodukowany w 1981 "Knightriders", w którym zagrał Ed Harris - późniejszy wielki gwiazdor Hollywood.

W 1982, wraz Stephenem King'em, George kręci "Creepshow", w którym na pierwszym planie pojawiło się wiele znanych twarzy, zaś rok 1985 to kolejny film Romero o tematyce zombie, tym razem mowa o "Day Of The Dead", który w opinii krytyków oraz producentów był kompletną klapą. Inne zdanie przedstawiali prawdziwi fani reżysera, którzy tłumnie oblegali ekrany kin by obejrzeć kolejny majstersztyk geniusza. Ponowna współpraca Romero ze Stephenem Kingiem zaowocował kolnym filmem "The Dark Half", który mimo dobrych recenzji, od razu powędrował do wypożyczalni video. 1990 to rok w którym powstał, wyreżyserowany przez Toma Saviniego, remake "Night Of The Living Dead", który mimo świetnych efektów specjalnych doświadczył finansowej klapy. Kolejnemu reamake'owi "Dawn Of The Dead" powstałemu w 2004 nie za bardzo się powiodło, gdyż reżyser Zack Snyder postawił na nieustanną akcję, zamiast na stworzeniu tej genialnej atmosfery tajemniczości oraz strachu, którą stworzył Romero. Aktualnie mistrz jest w trakcie produkcji kolejnego filmu z serii zombie ("Dead Reckoning"), tak więc musimy trzymać kciuki za mistrza, który na zawsze pozostanie wielką osobistością w dziedzinie horrorów.

Ciekawostki :

- Miał reżyserować ekranizację gry "Resident Evil" ( mamy czego żałować, gdyż film w reżyserii Paula Andersona to prawdziwa kpina )
- Bardzo lubi umieszczać w swych filmach nadawane audycje telewizyjne oraz radiowe

Filmografia :

Bruiser (2000/I)
Dark Half, The (1993)
Monkey Shines (1988)
Day of the Dead (1985)
Creepshow (1982)
Knightriders (1981)
Dawn of the Dead (1978)
Martin (1977)
O.J. Simpson: Juice on the Loose (1974)
"Winners, The" (1973/II) TV Series
Hungry Wives (1973)
Crazies, The (1973)
There's Always Vanilla (1971)
Night of the Living Dead (1968)


Zobacz także:


HO, George A.Romero HO, George A.Romero HO, George A.Romero HO, George A.Romero HO, George A.Romero HO, George A.Romero HO, George A.Romero HO, George A.Romero HO, George A.Romero
HO, Publicystyka - George A.Romero
HO, Publicystyka - George A.Romero
HO, Publicystyka - George A.Romero
HO, Publicystyka - George A.Romero
HO, Publicystyka - George A.Romero

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -