Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Gaston Leroux

Alchemik

Gaston Leroux urodził się 6 maja 1868 roku w Paryżu.. Był synem zamożnego kupca Pierwsze lata życia spędził w Normandii, w położonym blisko kanału La Manche , miasteczku - St. Valeryen - Caux, gdzie jego rodzina prowadziła interesy związane z przemysłem stoczniowym. Już w szkole podstawowej, a później w gimnazjum ujawniły się jego literackie talenty w postaci wierszy. Gdy ukończył szkołę średnią, wysłano go na studia prawado Paryża. Wciąż żywo zainteresowany literaturą, zaczął pisywać i publikować drobne opowiadania w lokalnych gazetach. W 1889 zmarł jego ojciec, zostawiając mu w spadku około milion franków. Hazard, niewłaściwe interesy oraz próżniacze życie pozwoliły Gastonowi uporać się zaledwie w pół roku z rodzinną fortuną. Kiedy skończyły się pieniądze związał się z dziennikiem "L'Echo de Paris", dla którego pisywał reportaże i recenzje teatralne. Bardzo dużo podróżował, przemierzył całą Europę, był a Azji oraz w Afryce. Niejednokrotnie w swojej pracy posługiwał się fałszywą tożsamością, aby lepiej poznać omawiany temat.


Jego książka "Tajemnica żółtego pokoju" opublikowana w 1907 roku była pierwszą, która przyniosła mu uznanie. Wcześniej publikował również powieści jednak traktowano je drugorzędnie jako dodatek do pracy dziennikarza. W powieści tej opisał morderstwo popełnione w zamkniętym, odizolowanym pokoju. Tę zagadkę rozwiązał detektyw Joseph Rouletabille. Ta postać pojawiła się siedmiokrotnie w kolejnych powieściach kryminalnych. Mistrzami literackimi Gastona byli Edgar Allan Poe, Artur Conan Doyle oraz wielcy pisarze francuscy: Dumas, Hugo i Stendhal. W 1908 roku przeniósł się do Nicei. Mimo pociągu do hazardu żył dostatnio, gdyż jego książki sprzedawały się doskonale. Zawsze wywiązywał się na czas z licznych kontraktów i miał zwyczaj na zakończenie pracy nad powieścią strzelał na wiwat z rewolweru.

W 1919 roku założył wytwórnię filmową Cineromans. W kręconych tam filmach na podstawie książek Gastona grała jego córka, Madeleine.

Jego najsłynniejsze dzieło "Upiór w operze" opublikowano w 1911 roku. Inspiracją do stworzenia tej książki była wizyta autora w gmachu Opery Paryskiej, zwłaszcza w jej podziemnej części. Przypomniał sobie też o nieszczęśliwym wypadku jaki wydarzył się w operze w 1896, kiedy to ogromny żyrandol spadł w czasie przedstawienia wprost na głowy publiczności. Powieść doczekała się licznych wydań oraz ekranizacji. Pierwszy raz przeniesiono ją na ekran w 1927 roku - Gaston, na krótko przed śmiercią, obejrzał filmową wersję swego dzieła. W tym samym roku zmarł w wieku 59 lat wskutek komplikacji, jakie wywiązały się po operacji. Pochowano go w Nicei.

Bibliografia:

The Mystery of the Yellow Room 1907
Phantom of the opera 1911
The Burgled Heart. 1925


Zobacz także:

HO, Gaston Leroux
HO, Publicystyka - Gaston Leroux
HO, Publicystyka - Gaston Leroux

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -