Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Jonathan Carroll

mihaugal

Urodził się 26 stycznia 1949 roku w Nowym Jorku. Jest synem pisarza i aktorki. Rodzice, pochłonięci pracą wciąż przemieszczali się po terenie Stanów Zjednoczonych, zmuszając syna do częstych podróży pomiędzy wschodnim i zachodnim wybrzeżem. Młody Jonathan nie należał raczej do grzecznych uczniów, często wyrzucano go ze szkół, miał też kłopoty z prawem. Pewnym przełomem w życiu młodego Carrolla była śmierć przyjaciela, który został zastrzelony przez policję. Rodzice umieścili wówczas Jonathana w The Loomis School – szkole żywcem wyjętej z „Buszującego w zbożu” J.D. Sallingera.

„Łatwo jest uwierzyć w siebie, gdy się kłamie, ponieważ wtedy mówi się o kimś innym.”
(J. Carroll, Całując Ul)


Po skończeniu Rutgers University poślubił Beverly Schreiner w 1971 roku. Kontynuował naukę na University of Wirginia, w międzyczasie ucząc języka angielskiego najpierw w North State Academy w Hikory, a następnie w St Louis County Day School. Dostał propozycję pracy jako nauczyciel tego języka w Międzynarodowej szkole amerykańskiej w Wiedniu oraz Teheranie i Bejrucie. Wybrał Wiedeń, w którym mieszka i pracuje do dzisiejszego dnia. Jego jedyny syn nosi imiona: Ryder Pierce.

Pierwsze próby literackie rozpoczął w wieku dwudziestu lat; wtedy napisał swoją pierwszą powieść, która nie została jednak nigdy wydana. Była to opowieść o samotnej kobiecie, mieszkance Nowego Jorku, która postanawia sprawić sobie psa. W zakończeniu kobieta zabijała zwierzę, które zaczęło jej przeszkadzać. Motyw „psi” często przewija się w późniejszych pracach Carrolla.

„Dorosłe” pisanie Carroll kontynuował już jako nauczyciel. Żaden z wydawców nie był przekonany co do publikacji jego książek, ze względu na ich charakter, który mógł nie pasować większości odbiorców. Carroll snuł po części mroczne, po części fantazyjne opowieści, z pogranicza rzeczywistości i snu. Jego książki przesiąknięte były magią, przepełnione nienaturalnymi zdarzeniami i postaciami. Dopiero rekomendacja Stanisława Lema spowodowała wydanie jednej z powieści Carrolla „Krainy chichów” (The Land of Laughs, 1980). Przeciwnie do oczekiwań wydawców, książka została bardzo dobrze przyjęta, a styl pisarza spodobał się czytelnikom. Opowieść o pisarzu przybywającym do małego miasteczka w poszukiwaniu materiałów do napisania biografii swojego ulubionego pisarza, przeradza się w zaskakujący ciąg wydarzeń, w toku których Carroll odkrywa bajkowy świat, stworzony przez obiekt poszukiwań. „Kraina chichów” znalazła swoich odbiorców i podbiła ich serca.

W 1982 roku magazyn Twilight Zone opublikował opowiadanie „The Jane Fonda Room”, a rok później ukazała się kolejna powieść Carrolla pt.: „Głos naszego cienia” (Voice of our Shadow, 1983). Nastepne trzy powieści: „Kości księżyca” (Bones of the Moon, 1987), „Śpiąc w płomieniu” (Sleeping in Flame, 1988) i Dziecko na niebie (A Child Across the Sky, 1989) nazywane są „Trylogią Rondua”. Cała trylogia miała zostać zekranizowana, lecz prace przerwano po tym, jak reżyser popełnił samobójstwo.

Carroll publikował w międzyczasie opowiadania fantasy, horroru i science-fiction w różnych pismach. W 1991 wydano jego kolejną, głośną książkę pt.: Muzeum Psów (Outside the Dog Museum, 1991). Po kolejnych dwóch książkach czytelnicy musieli poczekać aż cztery lata na następną, w końcu w 1997 roku pojawiła się na rynku wydawniczym książka Całując ul (Kissing the Beehive, 1997), w której autor odchodzi od horroru w stronę sensacji. Ostatnią publikacją Carrolla jest polska wersja bloga pisarza – wydanie unikatowe, które pojawiło się jedynie na polskim rynku.

Jonathan Carroll ma w Polsce dużą rzeszę fanów i to właśnie u nas jego powieści wydawane są w pierwszej kolejności.Bibliografia:1. Kraina Chichów (The Land of Laughs, 1980)
2. Głos naszego cienia (Voice of Our Shadow, 1983)
3. Kości księżyca (Bones of the Moon, 1987)
4. Śpiąc w płomieniu (Sleeping in Flame, 1988)
5. Dziecko na niebie (A Child Across the Sky, 1989)
6. Upiorna dłoń (The Panic Hand, 1989)
7. Muzeum Psów (Outside the Dog Museum, 1991)
8. Poza ciszą (After Silence, 1992)
9. Na pastwę aniołów (From the Teeth of Angels, 1993)
10. Całując ul (Kissing the Beehive, 1997)
11. Czarny koktajl (Black Cocktail, 1990)
12. Durne serce (The Idiot Heart, Shoes at War, 1999) - scenariusze filmowe
13. Cylinder Heidelberga (The Heidelberg Cylinder, 2000)
14. Zaślubiny patyków (The Marriage of Sticks, 2000)
15. Drewniane morze (The Wooden Sea, 2001)
16. Białe jabłka (White Apples, 2002)
17. Szklana zupa (Glass Soup, 2005)
18. Oko dnia (tylko polskie wydanie, 2006) - zapis blogu pisarza


Zobacz także:

HO, Jonathan Carroll HO, Jonathan Carroll
HO, Publicystyka - Jonathan Carroll
HO, Publicystyka - Jonathan Carroll
HO, Publicystyka - Jonathan Carroll

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -