Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Jakub Małecki

Shadock

Jakub Małecki to jeden z najbardziej niezwykłych pisarzy polskiej fantastyki. Wdarł się szturmem w świadomość czytelników niezwykłą powieścią „Błędy”, by z każdą kolejną podnosić coraz wyżej poprzeczkę, aż wreszcie sięgnął szczytów mieszając horror literacki z literaturą wysoką w „Dżozefie”. Dziś odgraża się, że już horrorów nie pisze. Tym bardziej przypominamy sylwetkę autora czekając na jego nową powieść.


Jakub Małecki (urodzony 25 czerwca 1982 w Kole) - polski pisarz zaliczany z początku do nurtu fantastyki, obecnie piszący głównie literaturę obyczajową. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu tłumacz literatury z języka angielskiego.
W marcu 2007 roku zadebiutował opowiadaniem „Dłonie” na łamach magazynu „Science Fiction Fantasy i Horror”, a kolejne jego teksty znalazły się w „Nowej Fantastyce” „Magazynie Fantastycznym” oraz antologiach książkowych.
Za opowiadanie „Wybór” otrzymał wyróżnienie w VI Konkursie Literackim Drugiej Ery podczas Pyrkonu 2008, zwyciężył też w II Konkursie Recenzenckim serwisu carpenoctem.pl Opowiadanie "Za godzinę powinna tu być" ze zbioru "Zaksięgowani" zdobyło 2 miejsce w plebiscycie portalu internetowego Katedra oraz zostało nominowane do nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2009. W roku 2012 otrzymał nagrodę Śląkfa w kategorii Twórca Roku, a za powieść „Dżozef” uzyskał nominację do nagrody im. Janusza A. Zajdla.
Debiutanckimi „Błędami” przedstawił upiorną wersję Mistrza i Małgorzaty rozgrywających się we współczesnych blokowiskach Poznania. Kolejny utwór „Przemytnik cudu” kontynuował wersję współczesnych opowieści grozy splecionych z prawdziwie biblijnym zacięciem. Zbiór opowiadań „Zaksięgowani” ukazał z kolei różnorodność twórczości pisarza. „Dżozef” w mistrzowski sposób połączył historię nieco wrażliwego dresiarza ze wstrząsającą opowieścią mężczyzny zafascynowanego prozą Josepha Conrada. Ostatnia jak dotąd powieść „W odbiciu” zawiera ledwie śladowe ilości grozy i horroru, jednocześnie prezentuje Jakuba Małeckiego jako dojrzałego i świadomego obserwatora rzeczywistości, który z rzadko spotykaną wrażliwością opisuje najstraszliwsze demony - ludzkie uczucia.

Książki:
Błędy (Red Horse, 2008)
Przemytnik cudu (Red Horse, 2008)
Zaksięgowani (Powergraph, 2009)
Dżozef (W.A.B., 2011)
W odbiciu (Powergraph, 2011)
Opowiadania w magazynach:
Dłonie („Science Fiction, Fantasy i Horror“ 3/2007)
Cyryl („Magazyn Fantastyczny“ 11/2007)
Śmierć szklanego Kazimierza („Nowa Fantastyka“ 11/2007)
Opowieść oszusta (antologia Trupojad. Nie ma ocalenia, Red Horse 2007)
Oko („Nowa Fantastyka“ 9/2008)
Każdy umiera za siebie (antologia Nowe idzie, Powergraph 2008)
Opowieść o złodzieju liter („Lśnienie“ 1/2009)
Płuca w płomieniach (antologia City 1, Forma 2009)
Pantomima starego niedołęgi („Nowa Fantastyka“ 2/2010)
Michał („Science Fiction, Fantasy i Horror“ 10/2010)
Radość Hetmana (antologia „11 cięć“, Replika 2011)
Drzypapa (antologia „Herosi“, Powergraph 2012)
Dziś mam na imię Agata (antologia „Pożądanie“, Powergraph 2013)


Dodatkowe:https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Ma%C5%82ecki


HO, Publicystyka - Jakub Małecki
HO, Publicystyka - Jakub Małecki
HO, Publicystyka - Jakub Małecki
HO, Publicystyka - Jakub Małecki
HO, Publicystyka - Jakub Małecki
HO, Publicystyka - Jakub Małecki

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -