Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Robert Cichowlas

Shadock

Robert Cichowlas to jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych autorów polskiej grozy. Debiutował blisko dekadę temu publikując w rozmaitych serwisach internetowych. Już wtedy zebrał wokół siebie liczną grupę oddanych fanów. Kolejne lata, zbiory opowiadań i powieści umocniły jego pozycję na rynku.


Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor zbiorów opowiadań i powieści, redaktor, publicysta, recenzent. Publikował w prasie (Czachopismo, SFFiH, Magazyn Fantastyczny), Internecie (Carpe Noctem, Horror Online, Nowa Gildia, Fabrica Librorum) i antologiach grupowych (Trupojad, Białe szepty, City 1, Czarna kokarda). Współpracuje z e-zinem Grabarz Polski.


Jego debiut to wydany w niewielkim nakładzie zbiorek "W otchłani mroku" napisany do spółki z Robertem Kucharczykiem w roku 2006. Zwrócił on niewątpliwie uwagę na poznańskiego pisarza, który hołdując tradycjom horroru klasy b udowadniał śmiało, że w Polsce również można pisać tego typu literaturę. Na jakiś czas przylgnęła do niego łatka „polski Masterton”, ale wraz z kolejnymi utworami Cichowlas udowodnił, że ma własny styl, w którym obok klasycznej grozy dużą rolę odgrywa makabra i erotyka.


Pierwszym dużym sukcesem okazał się zbiór opowiadań "Sępy" napisany z Jackiem Rostockim i wydanym w roku 2009 przez Fabrykę Słów. W tym samym roku ukazała się antologia "Twarze Szatana", napisana z Kazimierzem Kyrczem Jr. (Grasshopper, 2009) i napisane również z Kyrczem powieść "Siedlisko". Szczególnie powieść ukazywała bardziej stonowane, klasyczne podejście do grozy, co z kolei przełożyło się na najbardziej skrajne opinie o utworze, od ogromnego uwielbienia po krytykę. Duet Cichowlas i Kyrcz pokazał, że nie da się zaszufladkować dwoma kolejnymi powieściami "Koszmar na miarę" (Grasshopper, 2010), prezentującą rasowy horror klasy b, oraz "Efemeryda" (Oficynka, 2011), zakorzenioną w grotesce i absurdzie. Rok 2011 to również czas publikacji "Szóstej ery" (Replika, 2011) pierwszej w całości samodzielnej powieści autora i biografii "Masterton. Opowiadania. Twarzą w twarz z pisarzem" (Albatros, 2011) napisanej do spółki z Grahamem Mastertonem i Piotrem Pocztarkiem. Stale udziela się w rozmaitych antologiach ("11 cięć", "15 blizn", "13 ran", "Dziedzictwo manitou"), niedawno opublikował e-book "Pokuta", wydał też kilka opowiadań pod pseudonimem (którego na razie nie zdradzimy), oraz doczekał się fan-page'u za sprawą opowiadania "Duckfucker", które trafiło do antologii "Bizarro Bazar" (2013). W roku 2013 w wydawnictwie Forma ukazał się antologia opowiadań "Wylęgarnia", wkrótce ukaże się również "Pradawne Zło" (Replika, 2013) zbiór brutalnych opowiadań nawiązujących do klasyków grozy, napisany wraz z Łukaszem Radeckim. Obecnie kończy następną solową powieść "Utrapieni", przy współpracy z Łukaszem Radeckim pracuje nad nową książką "Nienasycony".

Bibliografia:
Robert Cichowlas, Robert Kucharczyk, W otchłani mroku (2006)
Robert Cichowlas, Jacek Rostocki, Sępy (2009)
Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz Jr, Twarze Szatana (2009)
Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz Jr, Siedlisko (2009)
Rober Cichowlas, Kazimierz Kyrcz Jr, Koszmar na miarę (2010)
Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz Jr, Efemeryda (2011)
Robert Cichowlas, Szósta Era (2011)
Robert Cichowlas, Graham Masterton, Piotr Pocztarek, Masterton. Opowiadania. Twarzą w twarz z pisarzem (2011)
Robert Cichowlas, Wylęgarnia (2013)
Robert Cichowlas, Łukasz Radecki, Pradawne Zło (2013)


Źrodła:http://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Cichowlas


HO, Publicystyka - Robert Cichowlas
HO, Publicystyka - Robert Cichowlas
HO, Publicystyka - Robert Cichowlas
HO, Publicystyka - Robert Cichowlas
HO, Publicystyka - Robert Cichowlas
HO, Publicystyka - Robert Cichowlas
HO, Publicystyka - Robert Cichowlas
HO, Publicystyka - Robert Cichowlas
HO, Publicystyka - Robert Cichowlas

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -