Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Stefan Darda

Shadock

Stefan Darda to jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy związanych z fantastyką. Specjalizuje się w horrorze opartym na tradycyjnych ludowych wierzeniach, konstrukcją zakorzenionych zaś w klasycznych powieściach grozy. Jego utwory trafiają do najszerszej grupy społecznej, bowiem po książki pisarza sięgają nie tylko młodzi miłośnicy fantastyki, ale i starsi czytelnicy, dowodem na to liczne i oddane grono fanów. Tego pana przedstawiać nie trzeba. Warto jednak o nim przypominać, bo to jeden z filarów polskiej sceny horroru.


Urodził się 2 września 1972 w Tomaszowie Lubelskim. Pochodzi z Lubyczy Królewskiej, obecnie mieszka w Przemyślu.
Zadebiutował w październiku 2008 roku powieścią Dom na wyrębach, która została nominowana do Nagrody Sfinks w kategorii "Polskie powieści roku", do której nominowano 46 utworów i w której zajęła 5. miejsce, uzyskując 357 głosów. Książka została również nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Jest to książka grozy osadzona w polskich realiach połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, sięgająca do wierzeń ludowych.

W roku 2010 ukazały się dwa tomy cyklu Czarny Wygon (tom pierwszy – Słoneczna Dolina, tom drugi – Starzyzna), którego akcja została umiejscowiona na Roztoczu. Również w 2010 roku ukazała się debiutancka powieść autora, Dom na wyrębach w wersji audio, w interpretacji Wiktora Zborowskiego.

Utwory Stefana Dardy zdobyły w roku 2011 najwięcej nominacji do Nagrody im. Janusza A. Zajdla - najbardziej prestiżowej nagrody polskiej literatury fantastycznej. Wśród nominowanych utworów za rok 2010 znalazły się powieści: Czarny Wygon. Słoneczna Dolina oraz Czarny Wygon. Starzyzna, a także opowiadanie Ostatni telefon. Powieść Czarny Wygon. Słoneczna Dolina zajęła także trzecie miejsce w kategorii Książka w plebiscycie Nagrody Nautilus za rok 2010. W roku 2012 nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla otrzymało opowiadanie Spójrz na to z drugiej strony.

Powieść Czarny Wygon. Bisy zwyciężyła w plebiscytach czytelniczych organizowanych w 2013 roku przez portal Horror Online (Najlepsza książka roku 2012) oraz przez magazyn Grabarz Polski (Najlepsza polska książka roku 2012)
W latach 1991–1995 Stefan Darda był muzykiem Orkiestry św. Mikołaja.

Stefan Darda słynie również z bardzo dobrego kontaktu z czytelnikami. Można go często spotkać podróżującego po Polsce i spotykającego się z fanami. Każde takie spotkanie owocuje nowymi miłośnikami literatury grozy.


Dom na wyrębach - 2008
Czarny Wygon tom 1 pt. Słoneczna Dolina - 2010
Czarny Wygon tom 2 pt. Starzyzna - 2010
Czarny Wygon tom 3 pt. Bisy - 2012Źrodła:http://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Darda


HO, Publicystyka - Stefan Darda
HO, Publicystyka - Stefan Darda
HO, Publicystyka - Stefan Darda
HO, Publicystyka - Stefan Darda
HO, Publicystyka - Stefan Darda

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -