Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Wywiad z organizatorami Festiwalu Horror-Fiesta

Majster

Przeprowadziłem wywiad z głównym organizatorem Horror Fiesty Tomaszem Zającem, znanym na naszym forum jako Franek Sztajn. Festiwal będzie wielkim wydarzeniem w naszym kraju i na pewno każdy z zaciekawieniem przeczyta poniższy wywiad. Jest to jego pierwsza część. Druga pojawi się bezpośrednio przed imprezą i wyjaśni już wszytskie wątpliwości z nią związane. A teraz zapraszam do lektury. ENJOY !


<b>HO: Witam serdecznie organizatora festiwalu Horror Fiesta.</b>

F: Dobry wieczór.

<b>HO: Na początek pytanie: od czego się to wszytsko zaczęło ? Skąd pomysł na zorganizowanie takiego festiwalu ?</b>

F: Zaczęło się od "Kobiety Węża" Johna Gillinga, który to film jest pierwszym jaki pamiętam z dzieciństwa. Potem były lata oglądania filmów. Potem próbowałem sił jako scenarzysta jednego scenariusza. Wreszcie kupiłem sobie kamerę a w zeszłym roku poznałem Przemysława Żytnickiego, z którym nakręciliśmy kilka amatorskich horrorów. Doszliśmy do wniosku, że ten gatunek jest nieco dyskryminowany m.in. na festiwalach filmów niezależnych, postanowiliśmy więc urządzić festiwal pokrzywdzonych twórców filmów grozy. I oto już się zbliża, wielkimi krokami.

<b>HO: Czy możesz powiedzieć nam coś o miejscu, w którym odbędzie się Fiesta horrorów ?</b>

F: Festiwal odbędzie się w kinie Domu Sztuki SMB "Jary" na warszawskim Ursynowie. Jestem z tym miejscem związany emocjonalnie gdyż dwadzieścia cztery lata spedziłem w tej dzielnicy Warszawy a w Domu Sztuki, na przeglądzie filmów grozy miałem okazję zapoznać się z klasyką gatunku. Tam obejrzałem po raz pierwszy m.in. "Studenta z Pragi" i "Gabinet Doktora Caligari". Pamiętam ten przegląd do dziś. Prelekcje prowadził Pan Andrzej Bukowiecki ówczesny i obecny kierownik kina. To bardzo miłe studyjne kino i świetnie nadaje się na undergroundowy festiwal.

<b>HO: Festiwal zdobył już rzesze sponsorów i patronów medialnych. Jak myślisz, czy Horror Fiesta urośnie do rangi corocznego, a nawet światowego festiwalu filmów grozy lub horrorowych targów ?</b>

F: No światowym festiwalem już jest. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie również bardziej polskim festiwalem i pojawi się na nim wiele dobrych, rodzimych produkcji. Nasz główny cel to popularyzacja gatunku wśród polskich filmowców. Chcemy by Festiwal rozrastał się i stał się najważniejszą tego typu imprezą w Eropie Środkowo-Wschodniej. Mamy w planach poszerzenie formuły Festiwalu o filmy "zależne". Czołowe, najnowsze, wysokobudżetowe produkcje.

<b>HO: Na ile dni będzie rozłożona impreza i kiedy dokładnie ma się odbyć ?</b>

F: Festiwal potrwa trzy dni. Rozpocznie się piątego listopada w piątek, zakończy siódmego w niedzielę.

<b>HO: Na festiwalu zagra kanadyjski zespół Psyche z gatunku psycho-trans-gothic. Możesz powiedzieć czytelnikom coś więcej o tym zespole ?</b>

F: Duet Psyche, którego trzon stanowi Darrin Huss gra już od 20 lat. Pierwszy raz zetknąłem się z nimi w latach osiemdziesiątych w trójkowych audycjach Tomka Beksińskiego. Podobały mi się wówczas mroczne klimaty Psyche inspirowane literaturą i filmami grozy. Obecnie grają bardziej transowo i melodyjnie a ich najnowsze płyty są w Polsce raczej dość trudno dostępne.

<b>HO: Jak będzie w przybliżeniu przebiegać impreza. Jakie atrakcje czekają na widzów ?</b>

F: Jest to dla nas ciągle niewiadomą. Zaczniemy w piątek po południu. Najprawdopodobniej w sobotę posłuchamy mrocznych klimatów Psyche. Staramy się też o sprowadzenie z zagranicy uznanych undergroundowych horrorów na "seanse o północy". Inne atrakcje będą do końca spowite mrokiem tajemnicy.

<b>HO: W Jury jak i na samym festiwalu mają pojawić się znane osobistości z kina ?</b>

F: Przewodniczącym jury będzie Pan Andrzej Kołodyński, uznany krytyk filmowy, redaktor naczelny miesięcznika "KINO" i co najważniejsze wielbiciel filmów grozy. Rozmawialiśmy też wstępnie z Panem Bartkiem Fukietem, fanem horrorów i redaktorem naczelnym magazynu "CINEMA" i Panem Andrzejem Pitrusem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, entuzjastą i wielkim znawcą gatunku. W jury zasiądą również twórcy filmowi.

<b>HO: Jak dobieraliście osoby będące w komisji, która będzie oceniać filmy ?</b>

F: Staraliśmy się dotrzeć do osób, które są miłośnikami gatunku a jednocześnie znawcami kina.

<b>HO: Do tej pory już napłynęło do Was sporo filmów z całego świata. Puścicie wszytskie, czy tylko te najlepsze ?</b>

F: Nie mamy czasowych możliwości pokazania wszystkich filmów a jednoczesnie chcemy by Festiwal stał na jak najwyższym poziomie. Będzie więc wstępna selekcja, która wyłoni filmy dopuszczone do konkursu.

<b>HO: W Polsce mamy deficyt na tego typu imprezy. Jak na razie w naszym "wspaniałym" kraju odbyły się jedynie dwie edycje "Masakry filmowej" w Gdańsku. Słyszałeś o tej imprezie ?</b>

F: Wstyd się przyznać ale nie. Słyszałem tylko o Toruńskim Letnim Festiwalu Grozy. My postawiliśmy przede wszystkim na kino niezależne i nadaliśmy festiwalowi formę konkursu co być może odróżnia nas od pozostałych. Udało nam się nagłośnić imprezę na tyle dobrze, że zainteresowaliśmy nią wielu zagranicznych twórców.

<b>HO: Nakręciliście już reklamówkę festiwalu, ale została na razie wstrzymana. Dlaczego ?</b>

F: Po kilkukrotnym jej obejrzeniu stwierdziliśmy, że jest nieco za długa i może nazbyt brutalna. Ha ha.

<b>HO: A czy klip ten będzie gdzieś dostępny w internecie (dla ciekawskich) ?</b>

F: Tak. Na pewno znajdzie się na stronie festiwalowej www.horrorfiesta.org ale mam nadzieję, że nie tylko. Nakręcenie zwiastunu kosztowało nas sporo krwi (sztucznej) i potu (prawdziwego). Ale było też świetną zabawą.

<b>HO: Serwis Horror On-line dba o Waszą reklamę w internecie, a także popularyzuje imprezę wśród polskich horrorfanów. Jak oceniasz współpracę z naszym serwisem, a także co w ogóle sądzisz o nim jak i o innych stronach grozy w polskim internecie ?</b>

F: Na Waszą stronę trafiłem zupełnie niedawno i od razu spotkałem się z serdecznym przyjęciem za co jestem bardzo wdzięczny. Z początku byłem pozytywnie przerażony ilością użytkowników i postów na forum. Dowiedziałem sie o wielu filmach, o których istnieniu nie miałem zielonego pojęcia. Miło jest tez porozmawiać na czacie z innymi fanami gatunku. W nowej szacie graficznej Wasz serwis prezentuje się znakomicie. Nie ustępuje światowej czołówce. Zawartość merytoryczną też oceniam bardzo wysoko. Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z horror.com.pl. Mam nadzieję, że jeszcze dużo dobrego zrobimy wspólnie dla horroru. Troche to zabawnie brzmi nieprawdaż? Te wszystkie okropności, morderstwa, demony i koszmary, i my to popieramy. Hehe.

<b>HO: Takie już nasze hobby hehe. Jakiej publiki spodziewasz się na festiwalu ? Czy wszyscy będą mogli tam wejść ?</b>

F: Na razie czekamy jeszcze na zgłoszenia ale festiwal nie będzie na pewno imprezą przeznaczoną dla młodszej widowni. Na niektóre seanse będziemy musieli zapewne wprowadzić klauzulę "dozwolone od lat 18" bo horror bywa okrutny a filmy niezależne dodatkowo jeszcze przełamują bariery wyznaczane przez nurt komercyjny.

<b>HO: Słyszałem, że dziennikarze zza granicy również będą obecni na Horror Fieście ? Czy to prawda ?</b>

F: Ja na razie słyszałem o tylko jednym. Jeżeli mu serce nie pęknie ze strachu, to może opisze nas w kilku europejskich magazynach "fachowych".

<b>HO: Wiele osób pyta nas o ew. koszty HF mimo iż nie jesteśmy organizatorami. Czy możesz już coś w tej chwili o tym powiedzieć, ponieważ ludzi to interesuje ?</b>

F: Nie wiemy jeszcze ile filmów pokażemy, ile będzie bloków krótkometrażowych a ile filmów pełnometrażowych. Program dostosujemy tak by fani horroru mogli obejrzeć jak najwięcej dobrych filmów. Cena biletów i karnetów nie została jeszcze ustalona. Z jednej strony nie chcemy by była zbyt wysoka (najlepiej zerowa) z drugiej jednak obawiamy się, że darmowe rozdawnictwo biletów spowoduje, że ktoś sobie bilet odbierze a do kina nie przyjdzie bo mu coś wypadnie. A biletów nie będzie zbyt wiele bo kino jest małe.

<b>HO: Czy po zakończeniu festiwalu macie jeszcze jakieś plany, a może już będziecie przygotowywać się do II edycji :-) ?</b>

F: Ja to właściwie już myślę o drugiej. Co można ulepszyć, jakich błedów uniknąć. Chcielibyśmy żeby zestaw wybranych filmów z HORROR FIESTY ruszył w trasę po Polsce, może to okazać się trudne bo większość stanowią filmy zagraniczne. Moim marzeniem jest wydanie DVD z najlepszymi filmami z Festiwalu ale musiałby się znaleźć ktoś kto ma na to pieniądze i chce to zrobić.

<b>HO: To było już ostatnie pytanie w 1 części naszego wywiadu. Dzięki za poświęcony nam czas.</b>

F: To ja dziękuję i pozdrawiam wszystkich fanów grozy odwiedzających horror.com.pl i oczywiście Redakcję Serwisu. Miłych koszmarów.HO, Wywiady - Wywiad z organizatorami Festiwalu Horror-Fiesta
HO, Wywiady - Wywiad z organizatorami Festiwalu Horror-Fiesta

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -