Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Wywiad z Charlaine Harris

Katarzyna Sawicka

Charlaine Harris - amerykańska pisarka, autorka bestsellerów, notowanych na liście New York Times. Popularność przyniosła jej seria książek o Sookie Stackhouse – obdarzonej telepatycznymi zdolnościami kelnerce z małego miasteczka w Luizjanie, w której świecie wampiry stanowią uznaną prawnie mniejszość społeczną. Na podstawie serii nakręcono serial „Czysta krew”, który zdobył uznanie krytyków i widzów.

W dniach 3-7 marca autorka odwiedziła Polskę, promując kolejny tom serii. 6 marca w Warszawie, udzieliła Horror Online wywiadu, opowiadając o pisaniu książek, serii o Sookie i wrażeniach z pobytu w Polsce.


HO: Ile Charlaine Harris możemy znaleźć w postaciach z Twoich książek?

ChH: Z pewnością jakaś część mnie jest we wszystkich moich bohaterach, tych głównych i tych pobocznych. Są to zarówno dobre, jak i złe rzeczy. Poza tym, postacie, które tworzę to ludzie, z którymi mogłabym żyć, którym mogłabym współczuć, i z którymi mogłabym się identyfikować.

HO: A co daje ci pisanie?

ChH: Pisząc, mogę wyrazić siebie w sposób, który sprawia mi przyjemność. Posługując się fikcją, mogę dzielić się swoimi pomysłami i przekonaniami. I, mam nadzieję, dostarczać rozrywki ludziom i sobie.

HO: W Twoich książkach jest trochę mrocznych motywów i postaci. Czy pisanie pozwala Ci również uwolnić Twą mroczną stronę, mroczne pragnienia?

ChH: Z pewnością tak. Pozwala mi też uwolnić się od moich własnych demonów.

HO: Swoim bohaterom dajesz część siebie, część realnego świata. A co z inspiracjami z literatury? Kim są Twoi mistrzowie czy po prostu ulubieni pisarze?

ChH: Czytuję Edgara Allana Poe. Lubię Anne Rice, Jane Austen i wspaniałą Shirley Jackson. To wielkie postacie.

HO: Pośród bohaterów serii, która uczyniła Cię sławną, a mianowicie książek o Sookie Stackhouse, znajdują się wampiry. Postać wampira fascynuje od wieków, towarzysząc człowiekowi w folklorze, literaturze, filmie. W czym tkwi jej atrakcyjność? Co pociąga Ciebie, na tyle, że nie tylko umieściłaś wampiry w swoich książkach, ale też kupiłaś jakiś czas temu robione na zamówienie wampirze zęby?

ChH: Och, to było dawno temu! Były bardzo drogie, ale wspaniałe! Myślę, że wampiry są interesujące, ponieważ mogą symbolizować tak wiele różnych rzeczy. I jako symbol, mogą być bardzo skuteczne. To bardzo ciekawe, że w czasach kryzysu ekonomicznego ludzie jeszcze bardziej interesują się fantasy i horrorem i wtedy wampiry stają się niezwykle sugestywnymi postaciami. Wydaje mi się też, że symbolizują ideał w naszej, kultywującej młodość kulturze. Ludzie zawsze chcieli zachować młodość, nawet poprzez operacje plastyczne czy wyczerpujące ćwiczenia fizyczne. A wampiry są uosobieniem tego ideału.

HO: Mówisz, że wampiry mogą symbolizować wiele różnych rzeczy. Głównie, reprezentują te elementy naszego realnego świata, które wzbudzają strach czy niepokój. W zależności od kontekstu są to między innymi choroby, mniejszości etniczne i seksualne, określone grupy społeczne. A co symbolizują w Twoich książkach?

ChH: Reprezentują represjonowane mniejszości. Pisząc serię, myślałam o środowisku homoseksualnym, ale mogą się też odnosić do mniejszości rasowych.

HO: W ogromnej ilości książek i filmów, wampiry są wyalienowane, skrywają swą prawdziwą tożsamość, niekoniecznie pragną integracji z człowiekiem, w celu innym niż pozyskanie pożywienia. W świecie Sookie Stackhouse wpuściłaś wampiry do naszych domów, pozwoliłaś by nie tylko w nie uwierzono, ale by stały się oficjalnie częścią świata ludzkiego. Dlaczego?

ChH: Ponieważ wydało mi się to zabawne. Pomyślałam, że to będzie najbardziej ciekawy sposób na wplecenie ich w historię, którą chciałam opowiedzieć, a która opowiada o Sookie i jej podróży, nie o wampirach. Widziałam w sobie humorystyczną alternatywę dla Anne Rice. Jej wampiry są takie gniewne, poważne, homoerotyczne, że pomyślałam: fajnie będzie, jeśli moją wampiry będą zabawne.

HO: Jaki był Twój wpływ na serial „Czysta krew”, oparty na serii o Sookie? Uczestniczyłaś w pracy nad scenariuszem, doborze obsady? Podobał Ci się ostateczny efekt?

ChH: Mój wpływ na serial polegał na… napisaniu książek. Nigdy nie chciałam uczestniczyć w pisaniu scenariusza. Myślę, że Alanowi idzie świetnie. Wybrałam go spośród autorów, zaproponowanych do pracy nad serialem, ponieważ wiedziałam, że dobrze mu pójdzie. Widziałam to, nad czym wcześniej pracował, spotkałam się z nim, doszliśmy do porozumienia, ciągle się rozumiemy… I strasznie podoba mi się to, co robi.

HO: A nad czym teraz pracujesz?

ChH: Dalej nad serią o Sookie Stackhouse.

HO: I ostatnie pytanie - jak będziesz wspominać wizytę w Polsce?

ChH: Jestem bardzo wdzięczna wydawnictwu MAG za zaproszenie. Naprawdę mi się podobało. Nie miałam pojęcia jaka będzie Polska i Polacy. Bardzo podobało mi się i w Krakowie i tutaj, w Warszawie. Wspaniale byłoby tu wrócić.HO, Wywiady - Wywiad z Charlaine Harris
HO, Wywiady - Wywiad z Charlaine Harris
HO, Wywiady - Wywiad z Charlaine Harris
HO, Wywiady - Wywiad z Charlaine Harris
HO, Wywiady - Wywiad z Charlaine Harris

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -