Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Wywiad z Tomaszem Rychlikiem - kwiecień 2005

TSR

Całkiem niedawno ukazał się polski film z gatunku horror. "22:22" jest produkcją całkowicie amatorską ale zarazem dość interesująca. Projekt ten bardzo mnie zaciekawił, dlatego postanowiłem dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Rozmowę przeprowadziłem z twórcą filmu, Tomaszem Rychlikiem.


<b> - TSR: Czy przy tworzeniu "22:22" brały udział jedynie te 3 osoby, które pojawiają się na ekranie ? </b>

Tomasz Rychlik: Tak, w filmie zauważyć można tylko trzy osoby i jest to całkowita ilość osób zaangażowanych w produkcje filmu.

<b> - Kto i w jakich okolicznościach wpadł na pomysł nakręcenia tego filmu? </b>

Pomysł filmu jest bezpośrednio związany z zainteresowaniem jednego z aktorów. Dotyczy on celu nakręcenia, powiedzmy, specyficznych obiektów przyrody.

<b> - Gdzie kręcono? Czy jest to jakiś rezerwat czy zwyczajny las? </b>

Jest to puszcza w Wielkopolsce.

<b> - Czym są pokazane w filmie budowle? Są to bunkry, magazyny? </b>

Nie wiem dokładnie. Mogę się tylko domyślać. Wygląda to na jakieś bardzo stare magazyny. Jest tam bardzo dużo pomieszczeń. Nie mieliśmy czasu zbadać ich dokładnie. Kto oglądał film wie dlaczego.

<b> - Ile czasu zajęło nakręcenie filmu? Jakie były całkowite koszty jego stworzenia i jak wyglądała produkcja już po zakończeniu kręcenia? Mam tu na myśli sprawy związane m.in. z montażem. Domyślam się, że całe nagranie trwało dłużej niż 48 minut jednak zostało trochę pocięte. </b>

Mieliśmy do dyspozycji kasetkę o możliwości nagrania 90 minut. Prawie cała kaseta została nagrana i oczywiście to, co można zobaczyć na płycie, czyli te 48 minut, to wybrane fragmenty. Koszty były naprawdę minimalne. Niestety, również dlatego, pole do popisu zostało bardzo ograniczone, głównie przez amatorski sprzęt.

<b> - Druga kamera nie była używana? </b>

Nie, ponieważ były z nią problemy.

<b> - "22:22" jest, jak na tego typu produkcję, dość dobrze promowany. Przykuwająca uwagę reklama w serwisie aukcyjnym. Strona z wiadomościami o filmie oraz screenami, trailer. Czy zamierza Pan jeszcze w jakiś sposób promować swój film? </b>

Myślę, że pozostanę na tym poziomie reklamy. Film jest specyficznego gatunku. Kierowany raczej do wąskiego grono odbiorców także taka promocja w zupełności wystarczy. Jeżeli kogoś interesują takie produkcje na pewno trafi na mój film a ja środki pieniężne wolałbym zainwestować w lepszej jakości sprzęt, aby kolejną produkcje zrealizować na wysokim poziomie.

<b> - Rozumiem przez to, że wszelkie uzyskane ze sprzedaży filmu zyski zostaną zainwestowane w następny i za jakiś czas możemy oczekiwać nowego projektu ? </b>

Takie jest założenie. Jeżeli powstanie kolejna część, a właściwie zupełnie nowy film, to chciałbym, aby przekaz filmu nie był ograniczony materialnymi niedoskonałościami , gdyż obecny film "22:22" właśnie został przefiltrowany przez mały budżet. Nie jest to znowu w tym przypadku wielki mankament, bo film z założenia jest amatorski, ale wolałbym w przyszłości mieć niewykorzystane zasoby niż odwrotnie - niewykorzystane pomysły.

<b> - "22:22" jest ewidentnie horrorem. Interesuje się Pan tym gatunkiem filmowym? </b>

Zdecydowanie tak, w ogóle bardzo interesuję się filmem, zarówno od strony widza jak i "od kuchni". Horror należy do jednych z moich ulubionych gatunków jednak preferuje specyficzne gatunki horrorów. Jest wiele produkcji, które są horrorami, ale zupełnie mi się nie podobają.

<b> - Przejdę, więc do kwestii, której poruszenie wydaje się nieuniknione przy okazji rozmowy o "22:22". Domyślam się, że nieraz spotkał się Pan ze zdaniem, iż jest to polski odpowiednik "Blair Witch Project". Jak ustosunkowuje się Pan do takiego stwierdzenia? </b>

Tak, zgadza się. Wiele osób pyta mnie o to, czy to nie jest czasem film wzorowany na "Blair Witch Project". Uważam, że każdy film (o charakterze horroru) nakręcony w lesie amatorską kamerą będzie na wejściu kojarzony z BWP. To oczywiste, bo film ten jest na dzień dzisiejszy jedynym takim filmem znanym na całym świecie. Film "22:22" oprócz tych podobieństw nie ma z BWP wiele wspólnego. Jest zupełnie inna fabuła i klimat- zwłaszcza do Polaków.

<b> - Zakończenie filmu nie wyjaśnia co dalej stało się z bohaterami. Czy takie było założenie, aby zakończenie pozostało otwarte? </b>

Jest wiele momentów w filmie, które pozostawiają otwartą interpretacje. Aby ułożyć prawidłową i spójna fabułę należy bardzo uważnie oglądać film . Co do zakończenia, rzeczywiście jest otwarte. W dużym stopniu wpłynęła na to bateria od kamery, która po prostu się wyczerpała.

<b> - A jak należy rozumieć końcowy motyw z krzyżem? </b>

Nie chciałbym zdradzać fabuły filmu i wyjaśniać wątków, które przy odrobinie sprytu intelektualnego można wywnioskować, mogę powiedzieć tyle, że tytułowa godzina (bo jest to godzina) ma w filmie duże znaczenie i nie jest przypadkowa. Krzyż jest bezpośrednio związany z wydarzeniami w filmie.

<b> - Zakładam, że zainteresowanie filmem jest niemałe. O co najczęściej pytają zainteresowani i co zazwyczaj powoduje ich wahania odnośnie kupna? </b>

Film na razie przyjmuje się z dużym zainteresowaniem co mnie bardzo cieszy. Pytania są przeróżne. Wiele osób pyta się o długość filmu. Wydaje im się, ze film trwa 22 minuty (kierują się tytułem) jednak większość niezdecydowanych osób prosi o więcej zdjęć lub urywek filmu.

<b> - Kiedy możemy spodziewać się nowego filmu i jaki sposób będzie można dowiedzieć się, że już jest? </b>

Prawdopodobnie jesienią. Jest to moja ulubiona pora roku jeżeli chodzi o obraz, który można uchwycić i pewnie wtedy pojawi się projekt nowego filmu. Co do jego promocji nie mam jeszcze pomysłu.

<b> - Będę czekał z niecierpliwością. Interesuje się Pan horrorem a więc na koniec zadam pytanie:. Czy zna Pan serwis Horror Online? </b>

Tak, znam. Od momentu nakręcenia filmu, zacząłem przeszukiwać polskie zasoby na temat horrorów. Serwis ten jest na pierwszych pozycjach wyszukiwarek więc zagościłem i tam.

<b> - W takim razie zachęcam do dalszego odwiedzania HO. Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia przy następnym projekcie. </b>HO, Wywiady - Wywiad z Tomaszem Rychlikiem - kwiecień 2005
HO, Wywiady - Wywiad z Tomaszem Rychlikiem - kwiecień 2005
HO, Wywiady - Wywiad z Tomaszem Rychlikiem - kwiecień 2005
HO, Wywiady - Wywiad z Tomaszem Rychlikiem - kwiecień 2005
HO, Wywiady - Wywiad z Tomaszem Rychlikiem - kwiecień 2005
HO, Wywiady - Wywiad z Tomaszem Rychlikiem - kwiecień 2005
HO, Wywiady - Wywiad z Tomaszem Rychlikiem - kwiecień 2005
HO, Wywiady - Wywiad z Tomaszem Rychlikiem - kwiecień 2005
HO, Wywiady - Wywiad z Tomaszem Rychlikiem - kwiecień 2005
HO, Wywiady - Wywiad z Tomaszem Rychlikiem - kwiecień 2005
HO, Wywiady - Wywiad z Tomaszem Rychlikiem - kwiecień 2005

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -