Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)FRIDAY THE 13TH (remake)

Piątek trzynastego (remake)

Premiera na świecie:12-02-2009
Premiera w Polsce:Brak daty premiery
Reżyser:Marcus Nispel
Obsada:Jared Padalecki, Danielle Panabaker, Amanda Righetti, Travis Van Winkle, Derek Mears
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Oficjalna strona:TUTAJ

Kino grozy zjada swój ogon. Przynajmniej to amerykańskie i to warte wiele milionów dolarów. Jest to fakt niewątpliwie smutny, bo też wyskobudżetowe horrory mają znacznie lepszą dystrybucję niż filmy niezależne, docierają zatem do większej liczby odbiorców i u widza niewyrobionego mogą wyrobić mylny obraz współczesnego kina grozy, składającego się wyłącznie z remake`ów, sequeli i prequeli. Możemy się zżymać na tę smutną tendencję, ale jest ona faktem bezspornym. Pozostaje nam, prawdziwym a nie przypadkowym fanom horroru, albo omijać przeróbki filmowej grozy albo przełknąć kolejny remake. Na przykład pochodzącego z 1980 r. „Piątku trzynastego”

Fabuła nowej wersji w porównaniu do oryginału niczym nowym nie zaskakuje. Nowi młodzi aktorzy, znani głownie z popularnych seriali telewizyjnych (m.in Jared Padalecki z „Supernatural”) grają bohaterów, którzy postanawiają miło i beztrosko spędzić czas na obozie położonym nad malowniczym jeziorem Crystal Lake. Sielankę przerywa brutalny morderca w masce hokeisty i z maczetą w ręku, polujący na uczestników obozu. Pojawia się Jason Voorhees. I to jest jedyne znaczące novum w stosunku do filmu z 1980 r.. Jason na dobre zadebiutował dopiero w drugiej części „starej” serii „Piątku trzynastego”. Ten niewątpliwy błąd twórcy remake`u, jak widać postanowili, naprawić już pierwszym filmem o „nowym” Jasonie. Legendarnego mordercę zagra Derek Mears – aktor o charakterystycznej powierzchowności, stąd angażowany głownie do ról zabójców, psychopatów i mutantów (m.in. „Wzgórza mają oczy 2”). Wiadomo też, że w przeciwieństwie do oryginału, w którym śmiercią okrutna, acz efektowną rozstawało się z życiem dziesięć osób, w nowej wersji taką śmiercią ginie osób trzynaście.

Reżyserię filmu powierzono pochodzącemu z Niemiec, Marcusowi Nispelowi – człowiekowi, który dał się poznać jako twórca zaskakująco udanej przeróbki innego klasyka horror – „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną”. Obawiam się jednak, że w gdy w grę wchodzą interesy dwóch wielkich wytwórni filmowych – w tym przypadku New Line Ciemna i Paramount Pictures – powierzenie reżyserii Nispelowi może być jedynie chwytem marketingowym, właśnie przez skojarzenie nazwiska reżysera z bardzo dobrze przyjętym remake`iem „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną”. Ale nie dziwmy się: film kosztował 16 mln dolarów (i pomyśleć, że oryginał potrzebował ok. 700 tys. dolarów by stać się klasykiem horroru), więc trzeba dołożyć wszelkich starań, by pieniądze przynajmniej się zwróciły.

A skoro o wytwórniach mowa to warto wspomnieć, że nowa wersja „Piątku trzynastego” jest pierwszym z serii filmów realizowanych przez New Line Cinema i Paramount Pictures. Porozumienie między wytwórniami wymusiła w pewnym sensie sytuacja prawna. Paramount sprzedał prawa do serii New Line Ciemna, ale zachował prawa do tytułu ""Friday the 13th", innych postaci oraz materiałów filmowych z pierwszych ośmiu części serii. New Line Ciemna zrealizowała trzy ostatnie filmy z serii, lecz nie mogła użyć w nich tytułu "Friday the 13th". Obie firmy chciały jednak zrealizować remake, było to jednak możliwe dopiero po zawarciu konsensu między wytwórniami co do praw autorskich.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 21 kwietnia 2008 r., a zakończyły 13 czerwca 2008 roku. Jako scenerię wykorzystano lokalizacje w Austin, Bastrop i La Grange (Teksas, USA). Amerykańska premiera planowana jest na 13 lutego 2009 r.. Jakby ktoś miał wątpliwości - data ta przypada na piątek, trzynastego.

Screeny

HO, FRIDAY THE 13TH (remake) HO, FRIDAY THE 13TH (remake) HO, FRIDAY THE 13TH (remake) HO, FRIDAY THE 13TH (remake)

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -