Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)



MARTYRS

Skazani na strach

Premiera na świecie:05-2008
Premiera w Polsce:13-03-2009
Reżyser:Pascal Laugier
Obsada:Morjana Alaoui, Mylène Jampanoï, Catherine Bégin, Robert Toupin, Patricia Tulasne, Juliette Gosselin
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Oficjalna strona:TUTAJ

Sporą niespodziankę przygotował dla swych fanów francuski reżyser, Pascal Laugier. W 2004 r. zadebiutował interesującą, nastrojową ghost story, pt „Szepty w mroku” („Saint Ange”). Wydawać by się mogło, że jego następny film, utrzymany będzie w podobnej poetyce atmosferycznego kina grozy. Tymczasem, mający premierę w maju, podczas ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, horror Laugiera to niezwykle brutalny shocker! We Francji słynącej z dość liberalnego podejścia do seksu i przemocy na ekranie „Skazani na strach” otrzymali najwyższą wiekową kategorię (od lat 18). Twórcy filmu wnieśli apelację od decyzji Komisji Kwalifikacyjnej, twierdząc, że poziom brutalności nie przekracza pod tym względem poziomu innych francuskich horrorów. Jeśli miałyby go wyznaczać shockery w rodzaju „Inside” albo „Frontier(s)”, to raczej trudno będzie Laugierowi i jego ekipie wygrać apelacje. Wydaje się jednak, że twórcom „Skazanych na strach” zamieszanie wokół filmu jest tylko na rękę. W końcu to niezła reklama. Czy jednak horror Laugiera ma do zaoferowania coś więcej niż przemoc i szok?

Na razie wiadomo, że film opowiada historię Lucie, dziewczynki, która zaginęła rok wcześniej. Bohaterka zostaje znaleziona na ulicy, skąd skatowane dziecko trafia do szpitala. Dręczą ją koszmary o torturującym ją i gwałcącym mężczyźnie. W szpitalu poznaje Annę, która przemocy doświadczyła ze strony swoich najbliższych. Piętnaście lat później Lucie wymierzy broń w głowę ojca pewnej rodziny.

Już od tego krótkiego streszczenia fabuły może zakręcić się w głowie. Czegóż to bowiem nie mamy? Przemoc wobec dziecka, przemoc domową, a w końcu przemoc w imię osobistego poczucia sprawiedliwości. Ale czy może być inaczej skoro dokładne tłumaczenie francuskiego słowa „martyr” oznacza: „męczeński, męczennik” i pochodzi od rzeczownika „martyre”, czyli „udręka”? Jest jednak nadzieja, że kolejny film „nowej fali” francuskiego horroru będzie co najmniej tak dobry jak filmy kolegów Pascala Laugiera – Alexandre Aji, Xaviera Gensa czy Alexandre Bustillo oraz Juliena Maury`ego. Sadząc też po bardzo dobrym przyjęciu „Skazanych na strach” we Francji oraz po niewątpliwym talencie młodego reżysera, być może otrzymamy coś więcej niż krwawą łaźnię. Na pewno zobaczymy za to dwie piękne młode aktorki w rolach głównych: Mylene Jampanoi (Lucie) oraz Morjanę El Alaoui (Anna). Na pewno zobaczymy też „Skazanych na strach” w Polskich kinach. I to już 13 marca!

Screeny

HO, MARTYRS HO, MARTYRS HO, MARTYRS HO, MARTYRS

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -